Marius ŽITKUS: Valdiška tarnyba – nugalėtojų grobis

Praėjusią savaitę regiono žiniasklaidoje nuvilnijo žinia apie Suvalkijos savivaldybėse giliai įsišaknijusias tradicijas valdiškomis darbo vietomis aprūpinti partijų ir šeimų narius. Žurnalistai paviešino atvejus, nuo kurių masto, švelniai tariant, turėjo plaukai šiauštis. Tačiau, tenka liūdnai konstatuoti, toks tyrimas nieko naujo neatskleidė.

Tradiciškai po rinkimų valdančiąją koaliciją sudarančios partijos, greičiau nei vykdyti pažadus, skuba dalintis trofėjais, tai yra užimti laisvas arba kurti naujas valdiškas darbo vietas. Tai ir atsidėkojimo už pagalbą rinkimuose, ir perkamo partinio lojalumo žestas. Maža paslaptis, kad daugelis regionų partijų skyrių narių jais yra tik dėl galimybės užsitikrinti ramią valdišką tarnybą sau ar artimiesiems. O partijų skyrių „vadukai“, nusiteikę savivaldybėse viešpatauti amžinai, mezga reikalingų žmonių tinklą ir kuria biurokratinį aparatą, kuris vėliau sėkmingai tarnauja būsimuose rinkimuose.

Kazlų Rūdos valdžios atstovai – jokia išimtis. Naujoji valdančioji dauguma dar neišdirbo nė metų, o savivaldybėje ir jai pavaldžiose įstaigose biužeto lėšomis jau sėkmingai penimi saviškiai, kurių darbo rezultatų gyventojams, matyt, dar teks palaukti. Dėl pagausėjusio biurokratų skaičiaus Kazlų Rūdoje šildymas pigesniu netapo, gatvės ir pėsčiųjų takai žiemos metu kaip buvo, taip ir liko menkai prižiūrimi.

Opozicijos atstovai, gavę retą progą pasireikšti, aštriausias kritikos strėles laido į apetitu valdiškoms darbo vietoms nesiskundžiančius vietos socialdemokratus. Tačiau toks dar neseniai valdžią savo rankose turėjusių politikų baksnojimas į savivaldybės tarybos valdančiosios daugumos „darbo biržos“ nuodėmes nekvepia nuoširdžiu noru pakeisti situaciją. Įvairioms partijoms priklausantys politikai iki šiol nepadarė nieko, kad savų kadrų įdarbinimo praktika būtų išgyvendinta. Maža to, nesikuklino dabar kritikuojamo reiškinio vaisių ragauti patys.

Ar yra kokių nors saliamoniškų sprendimų švogerizmui išnaikinti? Nedaug, bet yra. Kauno ir Vilniaus pavyzdžiai, kuomet į viešąjį sektorių iš privataus viliojami profesionalai teikia vilčių. Tačiau net ir minimuose miestuose ne viskas vyksta taip sklandžiai, kaip norėtų rinkėjai.

Regionuose situacija keblesnė. Ar daug jaunų ir išsilavinusių žmonių, studijas baigusių didmiesčiuose, trykšta noru savo ateitį sieti su nykia biurokrato karjera provincijoje? Ne kartą į atsilaisvinusias valstybės tarnautojo pareigas Kazlų Rūdos savivaldybėje kandidatų teko ieškoti su žiburiu.

Kandidatai, kurie turi tinkamą išsilavinimą, yra sėkmingai išlaikę valstybės tarnautojo bendrųjų gebėjimų testą ir yra tvirtai pasiryžę dirbti Kazlų Rūdos labui – retenybė. Todėl neretai valdiškos vietos ir kamšomos saviškiais, kurie tik per kelerius metus (galbūt) taps neblogais savivaldos specialistais.

Tačiau ar savivaldybė turėtų būti perykla, kurioje auginami krašto valdymui reikalingi specialistai? Kviečiu visus dalintis savo nuomonėmis šio įrašo komentarų skiltyje.

Marius Žitkus

„Kazlų Rūdos laikraščio“ redaktorius

  
 1. tai steikite naują įmonę, kuri užsiimtų daugiabučių administravimu, būtų konkurencija Komunalininkui, namai turėtų galimybę rinktis administratorių, pagal kainas ir kokybę. Tam nebūtina privatizuoti Komunalininką. Va, Varaška sėdi be darbo, visų galų meistras, labai nori būti Komunalininko Valdybos pirmininku, tegul daro verslą , pasimatys visi sugebėjimai kai baigsis valdiškų pinigų skirstymas

 2. Nemanau, kad kas nepažįsta Juozo. Parašykit jo nuopelnus, apart kirsinimo ir svajonės dirbti komunaliniai? Kokia jo darbinė patirtis? Šiukšlyne? Gal nejuokinkit

 3. ,,Nepajutome kaip, bet atsigamino iš senų laikų pažįstama tikrovė: valdžia didelė ir visada teisi, kitamaniai – menki ir nesusipratę“ V.V.

 4. Labai matosi kaip socdemams rupi svarstomi klausimai isvis, ypac bielskui, kuris i kas trecia posedi atvaziuoja, nieko nesidomi svarstomais klausimais, o per posedi tik mobilniku prazaidzia

 5. Skelbiam balsavimą už Juozą ar Kęstą, gal yr daugiau kandidatų.

  • manau kad geriausiu Komunalinio direktoriumi būtų Aidas Vaišnora.

  • Aplamai reikėtų atiduoti ta Komunalininka į privačias rankas, tuomet greitai pamatytumėte pokyčius. Greitai būtų panaikinti nereikalingi etatai, viskas optimizuota, racionaliai naudojama ir t.t. Niekam nebūtu įdomu kas kam priklauso.

  • taip taip , privatizuokit tą Komunalininką, tai privatininkas paskutinį kailį nuo kupros nulups. Už tokį koks dabar administravimo mokestį, privatininkas tikrai netvarkys senos statybos namų, neinvestuos į bendro naudojimo patalpų, santechnikos ir kt. įrangos remontą ir priežiūrą. Privatininko pagrindinis siekis – pelnas. Jis jį sunks bet kokiu būdu iš daugiabučių gyventojų, nes nuo gauto pelno mokėsis sau dividendus. Gal čia tokius siūlymus specialiai mesteltas? Gal čia socdemų sumanymas ir todėl ten jų žmogus pasodintas? Kol Komunalininkas savivaldybės įmonė, pelnai jiems nerūpi. Svarbu išsilaikyti ir aptarnauti gyventojus. Dabar bent paslaugų kainos derinamos su savivaldybe, taryba. O privatininkas pažiūrės į lubas, pasvajos, kad reikia atostogų Kanaruose ir mestels tokius mokesčius, kad visi daugiabučių gyventojai žagsės ir nebus kam skųstis.

  • Dabar Komunalininkas kaip kokia prieglauda bedarbiams partijų nariams. Beje, apie kokias dabar investicijas kalbate, nejuokinkit geriau. Laiptinių lauko duris zmonės dedasi už savas lėšas, net lemputes bendro naudojimo patalpose dažniausiai pasikeičia patys. O namui vistiek priskaičiuojama per metus apie 5.000-6.000euru. Sutinku, kad kas keli metai nekokybiškai perdazomos laiptinės, karts nuo karto pakeičiamas šviesos jungiklis ir tai atbulai rankom, neaptinkuojant, o tik paliekant laikytisv ant laidų, apie stogų remontą tai išvis nekalbu. Turiu buta Kaune dar senesniame name, pastatą administruoja privatus administratorius, mokesčiai tikrai nedidesni, laiptinės puikios, stogas pakeistas, aplinka prižiūrima, visi jungikliai visada tvarkingi. Darbus rangovai atlieka kokybiškai ir pakankamai greitai reaguoja, nes jei koks gyventojas paskambina administratoriaus vadybininkui, tai rangovai gauna geras klizmas. Beto privatininkai randa l. daug būdų kur ir kaip sutaupyti viską optimizuojant.

 6. Ir tik už Juozą, jis mokės komunalininko tinklalapį sutvarkyt, gyventojams informaciją pateikti, o tai dabar valandą aiškinasi, reikia tinklalapio ar ne. Net graudu klausytis nuvargusio mero postringavimų ir ir daugumos linkčiojimų -tūpčiojimų, ką ,,vadas“ pasakys. Skelbiam akciją už Juozą. Kiti pasiūlymai.

 7. Gal kartais žinai kada komunalininkas turės direktorių, o ne laikinai einantį pareigas Baltulį. Nešk žinias po Kazlų Rūdą apie suokalbius ir kvotų pasidalijimą tarp socdemų ir CO.

  • panašu kad tuo ne laikinu direktoriumi taps Juozas.

  • Baikit juokus, jis juk nieko nesugeba.

 8. atsakymas čia visiems niurzgiantiems – į UAB „Kazlų Rūdos komunalininkas“ įdarbintas socialdemokratas Juozas Rinkevičius. Jūs čia lokite, o karavanas eina. Visgi negali sakyti, kad tai tik savų įdarbinimo programos rezultatas. Socialdemokratai prieš rinkimus žadėjo daug permainų UAB „Kazlų Rūdos komunalininkas“ veikloje. Šituo įdarbinimu pusė programos įgyvendinta. Kita pusė bus baigta, kai bus „išdarbinti“ Vaišnora ir Silickas. Va tada ir bendrijos kursis, ir mokesčiai bus mažesni ir įmonės veikla bus skaidresnė už kalnų krištolą.

  • Komunalininke dirbti pradejo Rinkevicius? Nebloga zinia. Veltedystei galas. Paspirgins tinginius. Juozas neblogas vyrukas, tikiuosi ivertins cia itrintu Vaisnoros ir Silicko darba ir pateiks zmonems isvadas. Gal pagaliau komunalininke tvarka bus.

  • Taikliai pakomentuota-puse socialdemokratu programos tai ir ju zadetos permainos komunaliniame 😀

 9. bendrijas kurti turi patys zmones.issirinkti pirmininka tureti buhalteri valdyba is namo gyventoju ir t.t.tada visi mokesciai is jusu namo eis i namo bendrijos sakaita o ne komunalininkui.galesit is tu pinigu tvarkyti savo nama.o ne maitinti komunalininko klerkus.taip yra jau daugeli miestu.
  kaunas

  • Negaliu pakęsti, kai žmonės sako: ,,Kaip tam ar anam pasisekė…“ O ką pats darei, ar darėt, kad jums pasisektų ar būtų kitaip?

 10. Paviešinkit pavardes tų veikėjų ,kurie susikišo savo gimines ,pažįstamus .Tada bus galima kreiptis į atitinkamas įstaigas.

  • O koks tavo reikalas? Nebuk tas kuris sako BEEEEEEEE……..

 11. Norėčiau žurnalisto paklausti: kuo galima į viešąjį sektorių (eilinio sav. tarnautojo pareigoms) privilioti profesionalų specialistą iš privataus sektoriaus ? Gerbiamasis – niekuo. Nes normalus verslininkas savo profesionalui moka 2 ar 3 kartus daugiau nei įstatymas leidžia mokėti aukščiausios kategorijos savivaldybės specialistui. Taip: darbas šiltai, kabinete – bet algos ten varganos. Galbūt tik jaunas žmogus, be stažo gali nuo tokios algos pradėti savo profesinę karjerą. Juristas savivaldybėje gauna katino ašaras lyginant su privačia advokatų kontora ar eiline teisininko pareigybe banke, prokuratūroje ar stambioje verslo įmonėje. Tas pats su architektais, buhalteriais, ekonomistais. Reikia didžiulio darbo stažo, kad savivaldybėje specialistas gautų nors kiek padoresnę algą.
  Na o su tais, kas galvoja, kad savivaldybėje specialistui, baigusiam magistratūrą, užtenka ir minimalios mėnesinės algos, nes jis biurokratas – net nediskutuoju. Žmogaus darbas turi būti vertinamas, nes antroje vietoje po sveikatos šiandien vertybė yra laikas. Už laiką, kuris skiriamas darbui, turi būti padoriai apmokama. Juk būtent apie tokią Lietuvą Europoje ir svajojam. Drįstu teigti, kad savivaldybės darbuotojų algos nėra didelės, todėl tos vietos ne tokios jau ir šiltos. Airijoje už viešbučio valymą mokama 3 kartus daugiau, nei čia specialistui. Tokioje savivaldybėje kaip Kazlų Rūda iš dirbančio jaunimo lieka tik patriotai arba tie, kurių kažkokia pagalba reikalinga tėvams, kurie turi už ko nors čia užsikabinti. Tai džiaukimės, kad dar kažkas lieka. Nes liks tušti darželiai, mokyklos. Kai mes gerbsime savivaldoje dirbančius žmones, o valdžia jiems mokės tiek kiek padorus verslininkas savo specialistui – turėsime savivaldybėje ir profesionalus ir aukštą aptarnavimo kultūrą. Nei vienas verslininkas ar šiaip verslus žmogus nesibrauna į tą savivaldybę dirbti. Patikėkit :).

  • Dėkoju už Jūsų nuomonę.
   Sutinku su daugeliu Jūsų išsakytų teiginių. Viešajam sektoriui nelengva konkuruoti su privačiu. Tačiau noriu tikėti, kad į svarbiausius savivaldybių administracijų postus (politinio pasitikėjimo) galima prisivilioti asmeninių ir profesinių iššūkių pasiilgusių profesionalų, kurie įneštų gaivaus vėjo (du didžiausieji šalies miestai taip ir padarė). Nesiginčysiu, kad verslo ir savivaldos administravimo specifikos gerokai skiriasi. Tačiau mūsų šalyje sėkmingai veikia programa KURK LIETUVAI, kurios dėka jauni žmonės šalies viešajam sektoriui dovanoja puikias profesines ir gerasias užsienio patirtis.
   Todėl tikiu, kad galimybių tobulinti savivaldos darbą yra.

 12. Labai jau daug prieš rinkimus buvo kalbėta kaip Komunalininka tvarka darys, naikins nereikalingus etatus, gyventojus skatins kurti bendrijas ir t.t. O dabar nieko nedaro 😉

  • Išeitų, kad Komunaliniame šiuo metu yra du ,,stogu“ saugomi etatai : Evaldo S. ir Aido V… Tik įdomu, kas jų ,,stogas“, jei jie abu dabartinės valdančiosios opozicijoje? Taigi, panašu, kad niekas ten nieko nedangsto. Na o jei išvytų juos lauk – tada kitaip kalbėtų, kad ne savus mėto… Valdžia niekada niekam nebus gera, nes mūsų toks jau mentalitetas – keikti dėl visų savo nesėkmių tik valdžią.
   Norėčiau greitu laiku išgirsti, kad kažkuris iš daugiabučių namų PATS įkūrė bendriją SAVO PAČIŲ būsto gerinimo tikslams. Tokių kol kas nesigirdi. Guli vakarais prie teliko, valdžią keikia, bet dėl bendrijos steigimo savo name net šimtabutyje neatsiranda nei vieno entuziasto ar iniciatoriaus.

 13. Aš niekaip nesuprantu kaip mielieji žmonės jūs sugebat rasti pateisinimų savų kaišiojimui. Juk nuo to ir prasideda kad niekas nesugeba atlikti darbo nes gi savas jo neatleisi jai jis nevygdo pareigu. Nes jis turi stoga. O paskui bumbat nuėja i savivaldybe ar kitas struktūras kad niekas jum nepadeda arba nesuteikia info. Atsibuskit. Visos partijos turi nustoti tai daryti ir pradėkim nuo saves netoleruokim tokiu dalyku. Kol tylėsim tol kiti veiks už mus ir prieš visos bendruomenės interesus.

 14. „Juokiasi puodas , kad katilas juodas…“ gal paskaičiuokit gerbiami Ponai, kiek ir kokios partijos „specialistų“ dirba biudžetinėse įstaigose. Ar nepasirodys , kad čia pirmauja pačio Mariaus partiečiai? O gal liberalai?
  O kas liečia socdemus, aš juos pilnai suprantu. Kaip gavus valdžią vykdyti savo politiką, jei neturi svertų t.y. žmonių galinčių tą politiką vykdyti.
  Kaip man pabodo „klaviatūros kariai“, galintys tik pafilosofuot ir paskleist demagogijos šydą. Imkit ir padarykit galų gale ką nors

  • labai jau ypatinga politika vykdo bendro skyriaus vyriausia specialistė ar sporto centro ukvedys. gėda turėtų būti. čia ne tik švogerizmas bet ir švonderizmas, jeigu ką nors tas žodis didiesiems didžiosios politikos svertams sako.

 15. Apie kokį tiesos siekėją kalbate? Socdemų?

 16. Ryčiui, pasidomėk, kas artimiausiu metu įsidarbino, ar ruošiasi įsidarbinti Į sporto centrą, kokie etatai bus dėl ,,savų chebros“. Buvai sąraše, žadėjai dirbti Kazlų Rūdai. Pirmyn, Ryti, jei kiti viskam abejingi. TIESOS siekėjas-Mantas visiškai nutildytas.

 17. Na ši problema egzistuoja visur.
  Manau istorija turi keletą pusių.
  1. Išties yra daug protekcionizmo ir bandymo pamaitinti saviškius;
  2. Yra tame tiesos, kad reikalingi „savesni“ žmonės, jei iš tikrųjų nori inicijuoti pokyčius;
  3. Tikrai mažuose miesteliuose maža specialistų, galinčių rimtai atlikti reikiamas užduotis.

  Trumpai pakuomentuosiu paskutinį punktą. Jauni specialistai tikrai atvyktų dirbti į provinciją. Žinoma atlyginimai yra bėda. Tačiau nepamirškite, kad tikrai DAUG yra žmonių, kurie darytų tai dėl iššūkio.
  Ko reikia, kad juos priraukti ? Modernios ir atviros savivaldybės įvaizdžio – atvirumo naujovėms ir naujiems žmonėms.
  Reikia ne bijoti jų konkurencijos, o ieškoti jų su žiburiu ir kviesti visomis išgalėmis.

  Manau net visuomeniniais pagrindais mielai prisijungtų nemažai svetur gyvenančių Kazlų Rūdiečių.

 18. Tikrai socdemai kaišioja savo žmones… Kiek girdėjau net sporto centre kuriame reikalingi etatai, tai ką kalbėti apie kitas įstaigas..

Jūsų komentaras

Please enter your name

Please enter a valid email address

Please enter your message

KAZLURUDA.INFO – naujienos, įvykiai ir aktualijos © 2021 Visos teisės saugomos

WEB sprendimas: BEON

TVS: WordPress